След 4 часа дебати Народното събрание реши България да предостави военна помощ на Украйна. Служебното правителство трябва да внесе решение за това до 30 дни, както и да влезе в преговори със страните по НАТО за придобиване, получаване или разполагане на усилващ отбранителните ни способности капацитет на наша територия.

Очаквано текстът беше подкрепен от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме Промяната", ДПС и "Демократична България". Към тях обаче се присъединиха и "Български възход", които първоначално не бяха съгласни, но днес промениха мнението си и предложиха корекция в текста. Против проекторешението гласуваха от БСП и "Възраждане".

След гласуването депутатите от БСП извадиха листове с думите "Не на оръжията! Мир". По-рано от "Възраждане" организираха и протест пред сградата на парламента.

Вчера на съвместно заседание комисиите по външна политика и отбрана в парламента одобриха проекторешение, което предвиждаше в срок до 30 дни служебният кабинет да внесе решение за оказването и изпращането на военно оборудване и резервни части от България за Украйна.

Изненадващо от "Български възход", които снощи се обявиха против изпращането на оръжие, днес заявиха, че ще го подкрепят, но само при условие, че България получи заместващ капацитет и предложиха изменения в текста на проекторешението.

Лидерът на партията Стефан Янев предложи поправка на текста, според която България "да предостави въоръжение съобразно българските възможности и сроковете и възможностите на съюзниците от НАТО и ЕС", т.е. да изпратим оръжие, само ако преди това получим заместващо натовско.

Депутатът от ГЕРБ-СДС Екатерина Захариева предложи компромисен текст - срокът за преговори с НАТО за получаване на заместващ капацитет да е 30 дни, какъвто е и срокът за внасяне на решението от кабинета. Янев прие предложението ѝ и оттегли своето. Депутатите приеха именно тази редакционна промяна, след която се стигна и до окончателното решение.

Иначе около идеята за изпращането на оръжие вече имаше ясно формирано мнозинство - ГЕРБ-СДС, "Продължаваме Промяната", ДПС и "Демократична България". Според тях страната ни е трябвало да прати подкрепа месеци по-рано, още по време на посещението на украинския външен министър Дмитро Кулеба в българския парламент.

Според БСП и "Възраждане", които са против, това решение косвено ще въвлече България в конфликта между Украйна и Русия. Тази сутрин от "Възраждане" дори организираха протест на пл. "Народно събрание".

Военният министър за изпращането на помощ за Украйна: Предложението ни ще бъде крайно консервативно

Преценката какво точно бихме могли да дадем на Украйна ще бъде на Министерството на отбраната. Военният министър Димитър Стоянов вече заяви, че България не може да предостави зенитно-ракетните комплекси C-300, оперативно-тактическите ракети "Точка-У" и самолетите МиГ-29, към които украинската страна неведнъж е проявявала интерес.